twiteordaia

Εχοντας περισσότερους από 2.000 οπαδούς στο πλευρό του, ο Εορδαϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο της Κοζάνης χάρη σε δύο γκολ που σημείωσε μέσα σε τρία λεπτά. Η ομάδα της Πτολεμαΐδας ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο νέο πρωτάθλημα, αφού πέραν της νίκης με 2-0, πραγματοποίησε και πολύ καλή εμφάνιση.

Kαλύτερη δυνατή πρεμιέρα δεν θα μπορούσαν να περιμένουν οι φίλοι του Εορδαϊκού καθώς η ομάδα της Πτολεμαϊδας ξεκίνησε με το δεξί το νέο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Καλύτερος ο Εορδαϊκός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ξεπέρασε ανώδυνα τις απουσίες βασικών στελεχών και την έλλειψη συνοχής που τον χαρακτήρισε στα φιλικά προετοιμασίας χάρη στο πάθος που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές του για τη νίκη αλλά και στην παρουσία της Κοζάνης που χωρίς κανέναν ιδιαίτερο λόγο από το πρώτο λεπτό κλείστηκε στην άμυνά της. Το σκορ μάλιστα θα ήταν μεγαλύτερο αν ο Ηλίας Βούρας δεν σταματούσε τουλάχιστον άλλες πέντε φορές σε κλασικές ευκαιρίες τους επιθετικούς του Εορδαϊκού. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο όσον αφορά κυρίως την κατοχή της μπάλας έχοντας ως χαρακτηριστικές φάσεις την κεφαλιά στο 13’ του Μπανούση και το σουτ του ίδιου παίκτη στο 40’ που απομάκρυνε σωτήρια ο Βούρας με την Κοζάνη να μην απειλεί σε καμία περίπτωση την εστία του Λοντίγκιν. Το 10λεπτο 46-56 ήταν τραγικό για την Κοζάνη με τον Βούρα να σώζει τρεις φορές την εστία του την τέταρτη όμως φορά και στο 53’ ο Προβίδας μετά το πλάγιο άουτ του Ριζούλη βρέθηκε μόνος του στη μικρή περιοχή και με πλασέ πάνω από τον τερματοφύλακα της Κοζάνης άνοιξε το σκορ για τον Εορδαϊκό. Πριν καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ήρθε και το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων. Από το 46’ στον αγωνιστικό χώρο είχε μπει και ο Σάββας Μουδούρογλου ο οποίος αποτέλεσε μήλο της έριδος το καλοκαίρι για τις δύο ομάδες. Ο 19χρονος ποδοσφαιριστής ήταν αυτός που έδωσε άλλον αέρα στην επίθεση του Εορδαϊκου και στο 56’ με δυνατό βολέ έξω από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 2-0. Κάπου εκεί τελείωσε και το παιχνίδι με τον Εορδαϊκό να κατεβάζει ταχύτητα και την Κοζάνη να μην μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση καθώς και πάλι όπως στο πρώτο μέρος δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Λοντίγκιν. Τελείωσε στην κυριολεξία καθώς οι δύο ομάδες έχουν την Τετάρτη τους αγώνες κυπέλλου με Καλλιθέα και Θρασύβουλο. Ο Εορδαϊκός αν περάσει το εμπόδιο της Καλλιθέας θα αντιμετωπίσει στην Πτολεμαΐδα και στον επόμενο γύρο τον ΠΑΟΚ ενώ η Κοζάνη αν νικήσει τον Θρασύβουλο θα υποδεχτεί στη συνέχεια τον Παναθηναϊκό. Παιχνίδια που όπως αντιλαμβάνεται κανείς θα γεμίσουν τα ταμεία των δύο ομάδων με ζεστό χρήμα. Οι αναμετρήσεις σε Πτολεμαΐδα και Κοζάνη θα ξεκινήσουν την ίδια ώρα το απόγευμα της Τετάρτης (15.45)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπουτσής - Ευθυμιάδης, Κυρβέης (Σερρών)

ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν, Ριζούλης, Χιντζίδης, Τσιανάκας, Καραμπατζάκης, Κάλφας (46' Μουδούρογλου), Κριτσιωτάκης (67' λ.τ Ταφαρλής), Τομαράς, Μπανούσης, Προβίδας (75' Κατσίκης), Κουτσουρές

ΚΟΖΑΝΗ: Βούρας, Δάντσης, Μικριτσιάν, Κωνσταντάρας (73' Μπάκανος), Τραυλός, Κάλφας, Βασίλιεβιτς (62' Πάλας), Σαββούδης, Γκόβας, Παπαδόπουλος, Τοπούζης (62' Ροντρίγκεζ Αλβάρεζ)

Παραλειπόμενα του ντέρμπι

Περίπου 2500 φίλαθλοι παρακολούθησαν την αναμέτρηση. Μεταξύ αυτών και 200 περίπου φίλοι της Κοζάνης οι οποίοι βέβαια επέστρεψαν απογοητευμένοι από την ήττα αλλά κυρίως από την εμφάνιση της ομάδας τους.

Πριν από την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου ποδοσφαιριστή Παναγιώτη Μπαχράμη. Μετρημένοι στα δάχτυλα ορισμένοι οπαδοί του Εορδαϊκού που φώναξαν σύνθημα πριν το τέλος του λεπτού.

Απάντησε με γκολ ο Μουδούρογλου που δύο εβδομάδες νωρίτερα λίγο έλειψε να προκαλέσει σοβαρή κόντρα μεταξύ των δύο ομάδων.

Ελάχιστοι ήταν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων που είχαν πάρει γεύση και από άλλα ντέρμπι των δύο ομάδων. Το καλοκαίρι τόσο ο Εορδαϊκός όσο και η Κοζάνη προχώρησαν σε ριζική ανανέωση του έμψυχου δυναμικού.

Τον αγώνα παρακολούθησαν και οι υποψήφιοι δήμαρχοι Εορδαίας Λάζαρος Λωτίδης(έχει πάρει το χρίσμα από το ΠΑΣΟΚ) Παρασκευή Βρυζίδου(δηλώνει ότι θα κατέλθει ως ανεξάρτητη) Θέμης Απατσίδης(είχε εκφράσει την πρόθεσή του άγνωστο το τι θα κάνει) ο αντιδήμαρχος Πτολεμαϊδας Απόστολος Καϊδης ο δήμαρχος Βερμίου Σοφοκλής Σιδηρόπουλος καθώς και ο βουλευτής του νομού Κοζάνης Πάρις Κουκουλόπουλος

Πηγή:newsinnews

ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ-ΚΟΖΑΝΗ 2-0